19kwietnia2015

Jesteś tutaj: Strona główna Kultura i rozrywka LADACZNICA – INNOWACYJNY PROJEKT NA STYKU DESIGNU I PSYCHOLOGII

LADACZNICA – INNOWACYJNY PROJEKT NA STYKU DESIGNU I PSYCHOLOGII

Ladacznica to projekt książki, która łączy w sobie typograficzny design z zagadnieniami psychologii rodzaju. Porusza tematy kobiecości, stereotypów oraz dyskryminacji rodzajowej, w oparciu o teorię Ambiwalentnego Seksizmu. Jego autorką jest Weronika Rafa.

Ladacznica WeronikaRada


Tytuł odnosi się do kobiety, która zachowuje się w sposób nietypowy dla swojej płci. Design projektu zainspirowany jest dwuznacznościami oraz podziałami, charakterystycznymi w myśleniu stereotypowym. Minimalistyczny layout oraz ograniczenie kolorystyczne do czerni  i bieli podkreślają skrajności opisywane przez tekst. Podział na dwie części jest silnie obecny w całej książce.
Początkowo w formie książki, projekt jest także wystawiany jako plakaty. Ladacznica pojawiła się już w Muzeum Książki Artystycznej Book Art Museum w Łodzi, na imprezie Znikający Klub w Gdańsku, na festiwalu Streetwaves w Gdańsku oraz w Muzeum Plakatu Polskiego w Warszawie. Wkrótce wybrane plakaty z serii będzie można zobaczyć w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie (14 i 15 czerwca br.) z okazji Kongresu Kobiet.


Weronika Rafa urodziła się w 1989 roku w Gdańsku. Obecnie jest studentką grafiki na tamtejszym ASP. W 2008 roku ukończyła program Matury Międzynarodowej IB, a następnie rozpoczęła studia na kierunkach grafiki i psychologii. Najbliższe są jej projektowanie edytorskie oraz ilustracja. Jej największe osiągnięcia to wygrana w międzynarodowym konkursie typograficznym Between the Lines oraz wystawy Ladacznicy.

Więcej informacji o projekcie: www.ladacznica.com

w-n
Portal tworzony przez kobiety. Dla kobiet.
 
WSPIERAMY
zzz
pl veci
 

Newsletter

Informacje publikowane na women-news.pl możesz bezpłatnie otrzymywać na swoją skrzynkę e-mail. Wystarczy wpisać swój adres e-mail.